Haber

İran: ABD üslerine yapılan saldırılarla hiçbir ilgimiz yok

İran Dışişleri Bakanı Hossein Buyruk Abdullahian, son günlerde Suriye ve Irak’taki ABD üslerine düzenlenen saldırılardan Tahran’ın sorumlu olmadığını savundu.

Abdullahiyan, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, bölgede rastgele bir grubun ABD amaçlarına yönelik bir saldırıyı hiçbir delil olmaksızın İran’la ilişkilendirmenin tamamen yanlış olduğunu belirterek, söz konusu coğrafyada yaşayan halkın “İsrail konusunda son derece hassas ve öfkeli” olduğunu ifade etti. Filistin’deki gelişmeler” ancak İran hükümetten emir almadıklarını, kendi kararlarıyla hareket ettiklerini savundu.

DW Türkçe’nin haberine göre Abdullahiyan, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik gerçekleştirdiği saldırıların “tamamen Filistinlilerin işi” olduğunu belirtti.

Son üç haftada Irak ve Suriye’de kullanılan üslere başta ABD askerleri olmak üzere 20’den fazla saldırı düzenlendi. Bu saldırılara yanıt olarak bölgedeki ABD güçleri, geçtiğimiz günlerde İran Devrim Muhafızları ve müttefikleri tarafından kullanıldığı iddia edilen hedeflere hava saldırıları düzenledi.

Washington, Irak ve Suriye’deki üslerine yapılan saldırıların arkasında “İran ve temsilcilerinin” olduğunu düşünüyor. ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, çeşitli grupların saldırılarındaki artış dikkatle incelendiğinde, hepsinde “İran’ın parmak izlerinin” görüldüğünü iddia etmişti. (KAYNAK)

haber-camoluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu