Haber

Rumların Doğu Akdeniz’deki tek taraflı faaliyetlerine KKTC’den tepki

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı, KKTC ve Türkiye’nin, GKRY’nin Doğu Akdeniz’deki tek taraflı faaliyetlerine karşı gerekli tedbirleri almaya devam edeceğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, 6’ncı parselde yürütülen faaliyetlerle Kıbrıs Türk halkının haklarının gasp edildiği belirtilirken, Eni-Total şirketleri ortaklığının 6’ncı parselde doğal gaz rezervi bulduğu hatırlatıldı. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB), Rum Yönetimi tarafından tek taraflı ilan edilen tabirle.

6’ncı parselin Türkiye’nin kıta sahanlığı ile de örtüştüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak adımlar atmaktan çekinmeyen Yunan Yönetimi, Kıbrıs Türk halkının, meşru hak ve menfaatlerimizin korunması, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte anavatanıdır.Bizler de gerekli tedbirleri almaya devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, KKTC’nin bölgede gerilim unsuru haline gelen hidrokarbon kaynakları sorununun çeşitli tarihlerde çözüme kavuşturulması amacıyla çeşitli tarihlerde 4 kez kapsamlı ve yapıcı işbirliği önerilerinde bulunduğu vurgulanarak, şunlar kaydedildi: , “Kıbrıs Rum Yönetimi, Kıbrıs Türk halkını temsil etmez ve Kıbrıs Türk halkının kendi adına karar verme hakkı vardır. Bu faaliyetlerde bulunan şirketlere, ülkelere ve tüm uluslararası topluma, adanın tüm tek taraflı faaliyetlerinin kendi bünyesinde olduğunu hatırlatırız.” ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ adı altında adanın deniz yetki alanlarının kelimenin tam anlamıyla yasa dışı olduğu söylendi.

Türkiye’nin KKTC dahil Doğu Akdeniz’deki tüm ilgili aktörlerin katılımıyla bölgesel bir Doğu Akdeniz Konferansı düzenleme önerisinin halen geçerli olduğuna işaret edilen açıklamada, Yunan tarafına KKTC’nin bahis konusunda işbirliği teklifinin hala masada olduğu hatırlatıldı. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu