Haber

Rusya Savunma Bakanlığı: “Ukrayna radyoaktif provokasyona hazırlanıyor”

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler (BM) özel oturumundan Rusya’yı suçlamak için radyoaktif elementlerle provokasyon hazırlığında olduğunu iddia etti.

Rusya bir kez daha biyolojik veya radyoaktif maddeler kullanarak konvansiyonel olmayan silahlarla Ukrayna’yı kışkırtmaya hazırlandığını iddia etti. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “BM Genel Kurulu’nun 11’inci oturumu başlamadan önce Kiev rejimi, Rusya Federasyonu’nu yükümlülüklerini ‘ağır ihlal etmekle’ suçlamak için geniş çaplı bir provokasyona hazırlanıyor. Nükleer Güvenlik Sözleşmesi Ukrayna’ya bir ülkeden radyoaktif maddeler içeren bir konteyner teslim edildi ve yerel kirlilik evrelemesi için kullanılması amaçlanan maddenin gümrük muayenesi atlandı.

Ukrayna’nın söz konusu provokasyonla asıl amacının Rusya’yı suçlamak olduğu ileri sürülen açıklamada, “Provokasyonun amacı Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetlerini radyasyon tehlikesi taşıyan tesislere ayrım gözetmeden saldırmakla suçlamaktadır. Ukrayna’da radyoaktif maddelerin sızmasına ve bölgenin kirlenmesine neden oldu” dedi. .

Ukrayna ve müttefikleri bu tıbbi suçlamaları, dezenformasyon yaymaya yönelik sinik girişimler olarak nitelendirirken, Rusya’yı Ukrayna’yla suçlamak için bu usul olaylarını planladıklarını iddia ettiler. – MOSKOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu